SKU: SMX-SEC-1215UL  |  Manuf. Code: SEC-1215UL
Price Match Guarantee Price Match Guarantee
Our Best Price Guarantee
  2. No auction sites
  3. No unauthorized sellers
  4. Item must be identical, new, and in stock
Found it cheaper? Chat with us to request a Price Match.
DESCRIPTION
This advanced fully automatic three-stage 15 Amp battery charger is ideal for charging all types of 12 Volt lead-acid batteries ( Flooded / Absorbed Glass Mat (AGM) / Gel Cell) from a 120 VAC, 50/60 Hz (default) or 230 VAC, 50/60 Hz (internal jumper setting) AC source. User selectable ( by DIP Switch) for 2 or 3 stage, rapid and safe charging of stand-alone and loaded Lead Acid Batteries. The unit can also be used as a DC Power Supply. Features include overload and short-circuit protection. The unit allows charging of up-to 3 separate battery banks..
Our Part # SMX-SEC-1215UL | Samlex America Part # SEC-1215UL
FEATURES
  • High efficiency.
  • Commercial Grade.
  • Lightweight.
  • Quiet operation.
  • Industry Proven Design - 1000s of units in operation.
  • 120 VAC, 50/60 HZ (default) or 230 VAC, 50/60 Hz (internal jumper setting).
  • Voltage meter display - Ammeter and LED power status.
  • For all types of Lead Acid batteries.
  • Charge with a battery load or stand alone.
  • Use as a power supply or DC UPS.
  • UPC: Universal Protection Circuit - short circuit, overload, reverse battery polarity.
  • Charge 3 banks of batteries at once - no isolator necessary.
TECHNICAL INFORMATION
DescriptionImperialMetric
Input120 VAC, 50/60 Hz (default) or 230 VAC 50/60 Hz (internal jumper setting)
Output12 VDC
Amps15 A
Weight4.80 lb..2.20 kg..
Dimensions8.60 x 8.40 x 3.30 in..21.80 x 21.40 x 8.30 cm.