SKU: SMX-PST-2000-12  |  Manuf. Code: PST-2000-12
Price Match Guarantee Price Match Guarantee
Our Best Price Guarantee
  2. No auction sites
  3. No unauthorized sellers
  4. Item must be identical, new, and in stock
Found it cheaper? Chat with us to request a Price Match.
DESCRIPTION
This high efficiency DC-AC inverter converts 12 Volts DC to 2000 Watts of pure sine-wave AC power at 120 Volts, 60 Hz. Features include overload protection, low battery alarm / shut down, low idle power draw of less than 1 Amp. AC power is available from a NEMA-20R GFCI duplex outlet on the front panel, the unit is also hard wire capable. Safety certified to UL and CSA standards, FCC Compliant.
Our Part # SMX-PST-2000-12 | Samlex America Part # PST-2000-12
FEATURES
  • High efficiency.
  • Can be hard wired.
  • Temperature controlled cooling fan - reduces energy consumption.
  • Low interference.
  • Wide operating DC input range: 10.7 - 16.5 VDC.
  • Low idle power draw.
  • Dual GFCI protected AC outlets.
  • Optional remote control (sold separately): Model RC-300.
  • Safety certified to UL standards, FCC compliant.
  • Remote Input - Turn inverter ON or OFF with ignition start or any other Remote ON/OFF switch.
  • Safety ETL to UL Standard.
TECHNICAL INFORMATION
DescriptionImperialMetric
Input12 VDC
Output120 VAC
Watts2000 W
Surge3500 W
Remote ControlRC-300 sold seperately
Weight15.60 lb..7.10 kg..
Dimensions10.35 x 18.43 x 4.16 in..263.00 x 468.20 x 105.60 cm.