SKU: SMX-SAM-1500-12  |  Manuf. Code: SAM-1500-12
Price Match Guarantee Price Match Guarantee
Our Best Price Guarantee
  2. No auction sites
  3. No unauthorized sellers
  4. Item must be identical, new, and in stock
Found it cheaper? Chat with us to request a Price Match.
DESCRIPTION
SAM 1500 Watt low interference, high efficiency modified sine wave DC-AC inverters convert 12 VDC to 115 VAC at an output frequency of 60 Hz.
Our Part # SMX-SAM-1500-12 | Samlex America Part # SAM-1500-12
FEATURES
  • Compact design.
  • Load controlled cooling fan.
  • Low battery input alarm.
  • Universal protection circuit: thermal, battery, overload, short circuit, earth fault.
  • Soft start technology.
  • Cool surface technology.
  • Low interference technology.
TECHNICAL INFORMATION
DescriptionImperialMetric
Input12 VDC
Output115 VAC
Watts1500 W
Surge3000 W
Outlets2
Remote ControlSAM-RC
Weight7.10 lb..3.20 kg..
Dimensions7.95 x 11.14 x 3.30 in..202.00 x 283.00 x 84.00 cm.